Αγαπητοί γονείς,

Με λύπη σας ανακοινώνουμε ότι με απόφαση του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Αττικής μειώνεται ο αριθμός των τμημάτων στη Β΄ τάξη από 4 σε 3.

Το σχολείο μας από το Σεπτέμβριο είχε προγραμματίσει τη λειτουργία του με 4 τμήματα - ακριβώς όπως και την προηγούμενη σχολική χρονιά -, λόγω της ύπαρξης 9  μαθητών με μαθησιακές δυσκολίες και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και λαμβάνοντας υπόψη τις ειδικές συνθήκες της πανδημίας.

Όπως προβλέπεται και από τη σχετική νομοθεσία συγκεκριμένος αριθμός μαθητών με μαθησιακές δυσκολίες αποτελεί λόγο μείωσης κατά 10% από το ανώτατο όριο του συνολικού αριθμού τους ανά τμήμα.

Παρά τις επανειλημμένες και επίμονες προσπάθειες η διατήρηση των 4 τμημάτων δεν εγκρίθηκε.

Από τη Δευτέρα 8/11/2021 υποχρεούμαστε να προβούμε σε ανακατανομή των μαθητών ανά τμήμα.

Το πρόγραμμα της Δευτέρας 8/11/2021  θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου μέχρι το Σάββατο το μεσημέρι.

Από την Διεύθυνση του Σχολείου