Το σχολείο μας στα πλαίσια του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής διοργανώνει  βιωματική δράση για τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου.

Την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2017 και ώρα 08:30 π.μ. θα πραγματοποιήσει  βιωματική δράση με τους μαθητές της Α΄Γυμνασίου για τη σημασία του πρωϊνού στη ζωή του ανθρώπου.

Το πρωινό αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα γεύματα.

Στη σύγχρονη πραγματικότητα όμως απουσιάζει, σημειώνοντας έτσι ένα από τα μεγαλύτερα διατροφικά σφάλματα, καθώς παρέχει στον οργανισμό ενέργεια και τα 2/3 των απαραίτητων θρεπτικών συστατικών, ενώ συντελεί στην εκπλήρωση διαφόρων δραστηριοτήτων.

Ένα σωστό πρωινό βελτιώνει τη σχολική απόδοση, αφού τα παιδιά έχουν μεγαλύτερη διαύγεια ,αισθάνονται ξεκούραστα και εμφανίζουν σπάνια κρίσεις άγχους.

Επιπλέον, ένα ισορροπημένο πρωινό  βοηθά στη διατήρηση του φυσιολογικού βάρους καθώς μαζί με το δεκατιανό, κρατά σε σταθερά επίπεδα το σάκχαρο στο αίμα και ενεργοποιεί το λιπώδη ιστό, μειώνοντας το αίσθημα της πείνας.

Το πρωινό πρέπει να περιλαμβάνει:

• Ψωμί ή δημητριακά ολικής αλέσεως
  • Γαλακτοκομικά προϊόντα
  • Φρούτα και λαχανικά

Το καθημερινό πρωινό συνδέεται με :

• 43% λιγότερες πιθανότητες ανάπτυξης παχυσαρκίας
  • 60% λιγότερη κατανάλωση γλυκών