Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Οι γονείς-κηδεμόνες των μαθητών που επιθυμούν να εγγραφούν στην Α΄Τάξη των ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2017-2018 υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Δήλωση Προτίμησης για τα ΕΠΑ.Λ.», μέσω της εφαρμογής e-epal στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

https//:e-epal.minedu.gov.gr,

συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία., από τη 19η Ιουνίου έως την 23η Ιουνίου 2017.

Για την είσοδο στην εφαρμογή e-epal, είναι απαραίτητοι οι κωδικοί taxis του γονέα-κηδεμόνα και απαιτείται αποδεικτικό έγγραφο δημόσιας αρχής κατά τη διαδικασία της εγγραφής στο σχολείο.

Για όσους επιθυμούν να εγγραφούν στην Α΄Τάξη ΕΠΑ.Λ. και αδυνατούν να αποκτήσουν κωδικούς κωδικούς taxis, μπορούν να απευθύνονται στους διευθυντές των ΕΠΑ.Λ. οι οποίοι έχουν τη δυνατότητα να δηλώσουν, μέσω των προσωπικών τους κωδικών taxis, την προτίμηση που τους υποβάλλουν εγγράφως με υπεύθυνη δήλωση οι γονείς-κηδεμόνες των μαθητών. Οι μαθητές μπορούν να επιλέξουν έως τρία (3) ΕΠΑ.Λ.

Μετά την οριστική κατάταξή τους σε συγκεκριμένο ΕΠΑ.Λ., οι ενδιαφερόμενοι θα ενημερωθούν μέσω της εφαρμογής e-epal  στην προαναφερόμενη ηλεκτρονική διεύθυνση και οφείλουν να παρουσιαστούν από την 26η έως την 30η Ιουνίου 2017 για την οριστική εγγραφή τους.

• Οι μετεξεταστέοι  μαθητές οι οποίοι περιμένουν την έκδοση αποτελεσμάτων από τη δεύτερη εξεταστική περίοδο του Ιουνίου και όσοι δεν έχουν υποβάλει ηλεκτρονική δήλωση προτίμησης για λόγους ανωτέρας βίας, έχουν τη δυνατότητα υποβολής ηλεκτρονικής δήλωσης προτίμησης για τα ΕΠΑ.Λ. από την 1η έως την 7η Ιουλίου 2017. Οι εν λόγω ενδιαφερόμενοι ,αφού ενημερωθούν μέσω της εφαρμογής e-epal στην προαναφερόμενη ηλεκτρονική διεύθυνση για το ΕΠΑ.Λ. κατάταξής τους, θα πραγματοποιήσουν την εγγραφή τους στα ΕΠΑ.Λ. την ημέρα λειτουργίας τους από τη 10η έως τη 17η Ιουλίου 2017.
  • Οι παραπεμπόμενοι μαθητές στην ειδική εξεταστική περίοδο Σεπτεμβρίου μπορούν να εγγραφούν από την 1η Σεπτεμβρίου έως την 11η Σεπτεμβρίου 2017.

?Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στα ΕΠΑ.Λ. της επιλογής σας.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ