Στο άρθρο 1 του κανονισμού των μαθητικών κοινοτήτων (Φ.Ε.Κ. 619 τ. Β.) διαβάζουμε: ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΖΩΗ «Το σχολείο, ως ζωντανός οργανισμός, αποτελεί θεσμό που προετοιμάζει τα παιδιά, με τη μάθηση και την αγωγή, για μια σωστή και αποδοτική ζωή, τα προετοιμάζει και τα διαπαιδαγωγεί για την απρόσκοπτη ένταξή τους σε μια ελεύθερη και δημοκρατική κοινωνία μετά την αποφοίτησή τους από το σχολείο.

Για το σκοπό αυτό καθιερώνει το διάλογο και τη συνεργασία ανάμεσα στο δάσκαλο και το μαθητή στην αναζήτηση και στη μετάδοση της ουσιαστικής γνώσης, λευτερώνει και ενισχύει την πρωτοβουλία των παιδιών και ταυτόχρονα φροντίζει να τα εφοδιάζει με ό,τι είναι αναγκαίο για να γίνουν ικανά να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις και στις δραστηριότητες της κοινωνίας μέσα στην οποία θα ζήσουν, που συνεχώς αναπτύσσονται. Η σχολική ζωή είναι το πλαίσιο που καθημερινά δοκιμάζονται οι κοινωνικές σχέσεις και η αντίληψη ζωής που το ίδιο το σχολείο παρέχει. Η δομή και ο τρόπος λειτουργίας του αντανακλά την κοινωνική συνείδηση, αλλά και καθορίζει την αντίληψη που παρέχεται στα παιδιά για τη ζωή και την κοινωνία. Για να εκπληρώσει το σχολείο τον προορισμό του πρέπει, πρώτα απ’  όλα, να είναι χώρος αποδοτικός και αποδεκτός από τους καθηγητές και τους μαθητές. Προϋπόθεση γι’ αυτό αποτελεί η ύπαρξη σχολείου με καινούργια δομή, με σύγχρονη και επιστημονική γνώση, με δημοκρατική σχολική ζωή.»

Σύμφωνα με τα παραπάνω, ο σχολικός κανονισμός, σύνολο κανόνων που δεν υποκαθιστούν τους θεσπισμένους από την Πολιτεία και που είναι αποτέλεσμα διαλόγου και συνεργασίας των μελών της σχολικής κοινότητας, στηρίζει την προσπάθεια για τη δημοκρατική οργάνωση της σχολικής κοινότητας, απαραίτητης προϋπόθεσης για να εκπληρώσει το σχολείο τον προορισμό  του.

Προς την κατεύθυνση αυτή, ο Σύλλογος διδ/ντων του σχολείου μας, θέτει προς συζήτηση  στα μέλη της σχολικής μας κοινότητας, σχέδιο σχολικού κανονισμού που αποτελείται από 26 άρθρα, με την πεποίθηση πως μέσα από το διάλογο και τη συνεργασία μπορούμε να έχουμε ένα κανονισμό, στα άρθρα του οποίου, η συμμετοχή στα κοινά, η ελεύθερη έκφραση, ο σεβασμός του άλλου, η  υπευθυνότητα  όπως και το να λογοδοτούμε για τις πράξεις μας στα μέλη της κοινότητας  δεν θα είναι τυπικές εκφράσεις κενές περιεχομένου, αλλά αξίες και τρόπος ζωής.

Μπορείτε να κατεβάσετε το πλήρες κείμενο και τα άρθρα του Σχολικού κανονισμού του Σχολείου μας κάνοντας κλικ εδώ.

Από την διεύθυνση του Σχολείου