Σκοπός μας είναι, οι τρέχουσες δράσεις να καλλιεργήσουν το αίσθημα του αλληλοσεβασμού και αυτοσεβασμού των μαθητών, την απάλειψη φαινομένων επιθετικότητας και την ανάπτυξη των αξιών μιας δημιουργικής, συμπεριληπτικής σχολικής κοινότητας. Θέλουμε το σχολείο μας να  αλληλεπιδρά με την τοπική κοινωνία και να προετοιμάζει με ουσιαστικό τρόπο ενεργούς πολίτες.

Στοχεύουμε επίσης στην ενημέρωση των μαθητών μας, σχετικά με το πως θα μπορούν να φροντίζουν το σώμα και το πνεύμα τους, καθως και να σέβονται και να φροντίζουν το περιβάλλον τους.

Θεωρούμε απαραίτητη την αξιοποίηση των διαθέσιμων σύγχρονων μέσων, τεχνολογιών και μεθόδων διδασκαλίας, που κεντρίζουν το ενδιαφέρον των παιδιών και τα ασκούν σε απαραίτητες δεξιότητες του 21ου αιώνα. Θέλουμε επίσης να εκπαιδεύσουμε τα παιδιά στην ασφαλή ψηφιακή επικοινωνία. Επιθυμούμε να μπορούμε να εντοπίζουμε και να αναπτύσσουμε από κοινού τις ατομικές κλίσεις τους, όπως και να ενθαρρύνουμε τις δημιουργικές τους δεξιότητες. Θεωρούμε απαραίτητη την ενημέρωσή τους σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού, ώστε να κατευθυνθούν με επιτυχία στους τομείς του ενδιαφέροντός τους.

Όραμά μας λοιπόν είναι να αποτελεί το σχολείο μας έναν ελκυστικό και ασφαλή χώρο μάθησης για τα παιδιά, να τους παρέχει ευκαιρίες προσωπικής ανάπτυξης και δημιουργίας, να προωθεί την αγάπη τους για τη γνώση  με σύγχρονους τρόπους και να τα ευαισθητοποιεί ως προς το σεβασμό στον εαυτό τους και τους γύρω τους.

Μπορείτε να κατεβάσετε το Σχέδιο Δράσης για το 2023-2024 κανοντας κλικ εδώ.