Οδηγίες για τους μαθητές

1. Κατά την είσοδο των μαθητών στην ηλεκτρονική αίθουσα τα μικρόφωνα παραμένουν σε σίγαση.
2. Η ταυτοποίηση των μαθητών από τον εκπαιδευτικό γίνεται είτε προφορικά είτε μέσω κάμερας εάν ζητηθεί.
3. Ο μαθητής παίρνει το λόγο και άρα ενεργοποιεί το μικρόφωνό του μόνο όταν του ζητηθεί ή όντα του επιτραπεί αφού το έχει ζητήσει (σηκώνοντας το χεράκι ή με σχετικό μήνυμα στο chat).
4. Κάθε μαθητής μπαίνει με το πραγματικό ονοματεπώνυμό του στην ηλεκτρονική αίθουσα από το mail του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου και τους κωδικούς του.
5. Μαθητές που θα μπαίνουν με άλλο όνομα , ακόμη και αυτό των γονέων τους, δεν θα γίνονται δεκτοί και θα χρεώνονται με απουσία.
6. Μαθητής που παρεμποδίζει την διεξαγωγή της εκπαιδευτικής διαδικασίας με οποιονδήποτε τρόπο δεν επιτρέπεται να συμμετέχει στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση και παίρνει απουσίες για όσες διδακτικές ώρες προβλέπει το ωρολόγιο πρόγραμμα της ημέρας (ΦΕΚ 4264/Β΄/30.09.2020). Η απουσία καταγράφεται από τον εκπαιδευτικό, προσμετρείται στο γενικό σύνολο των απουσιών και λαμβάνεται υπόψη για τον χαρακτηρισμό φοίτησης.

Συγκεκριμένα: Αν ο μαθητής δεν τηρεί τους κανόνες δημιουργώντας αναστάτωση του αφαιρείται ο λόγος και αν συνεχίσει μπορεί ο εκπαιδευτικός να τον οδηγήσει για λίγο στο χώρο αναμονής (λόμπι). Εάν μετά την επαναφορά του στην αίθουσα συνεχίσει να μην συμμορφώνεται, τότε τον αποβάλει από την αίθουσα για το υπόλοιπο του μαθήματος και καταγράφει την απουσία. Το σχολείο ενημερώνεται από τον εκπαιδευτικό και το περιστατικό και η ωριαία αποβολή καταγράφονται στο ποινολόγιο.
7. Εάν ο μαθητής «παίζει» με την κάμερα ή με τον ήχο επαναλαμβάνεται η παραπάνω διαδικασία της αποβολής.
8. Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να συνομιλούν μεταξύ τους ή να γράφουν στην οθόνη, αν δεν του δοθεί σχετική άδεια από τον εκπαιδευτικό.
9. Η δημιουργία λογαριασμών με τα στοιχεία άλλων μαθητών ή η δημιουργία ψεύτικων λογαριασμών, προκειμένου να εισέλθει ο μαθητής «κρυφά» στην ηλεκτρονική τάξη για να δημιουργήσει όχληση σε μάθημα του τμήματός του ή σε μαθήματα άλλων τμημάτων, είναι ανιχνεύσιμη, αποτελεί αδίκημα και διώκεται ποινικά.