Η Σχολική Βιβλιοθήκη του 62 Γυμνασίου Αθήνας ιδρύθηκε από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων στο πλαίσιο του προγράμματος «Σχολικές Βιβλιοθήκες» των Προτύπων Γυμνασίων.

Η Σχολική μας Βιβλιοθήκη ανήκει, όπως όλες οι Σχολικές Βιβλιοθήκες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στη σχολική κοινότητα και μονάδα στην οποία στεγάζεται.

Κύριος υπεύθυνος για τη Λειτουργία και Διοίκηση ενός σχολείου είναι ο Δ/ντής (Ν. 1566/85).  Συνεπώς, ό,τι ισχύει για τα κτιριακά και το εκπαιδευτικό υλικό του σχολείου ισχύει και για τις Σχολικές Βιβλιοθήκες.

ΣΤΟΧΟΙ

Η Σχολική Βιβλιοθήκη δημιουργήθηκε ώστε να αποτελέσει:

• Για τους μαθητές: χώρο μάθησης, πληροφόρησης, γνωριμίας και εξοικείωσης με το βιβλίο και την κοινωνία της πληροφορίας.
  • Για τους εκπαιδευτικούς: πηγή πληροφόρησης και μέσο για το σχεδιασμό νέων μεθοδολογιών στις διαδικασίες μάθησης.
  • Για το εκπαιδευτικό σύστημα: τρόπο προώθησης της αλλαγής του εκπαιδευτικού περιβάλλοντος τους σχολείου και της αναμόρφωσης των Προγραμμάτων Σπουδών μέσω της ένταξης της Σχολικής Βιβλιοθήκης στην εκπαιδευτική διαδικασία.  Το ζητούμενο είναι να λειτουργεί η σχολική βιβλιοθήκη ως εκπαιδευτικό  εργαλείο χρήσιμο για την διαρκή προσαρμογή του τρόπου εκπαίδευσης στις νέες οικονομικές και κοινωνικές συνθήκες, να αξιοποιηθεί με κάθε δυνατό τρόπο και να αναδειχθεί σε ένα από τα ισχυρότερα εκπαιδευτικά εργαλεία.

Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

Η Βασική Συλλογή της Σχολικής Βιβλιοθήκης περιέχει: Πληροφοριακό υλικό, Εγκυκλοπαίδειες, Βιογραφικά λεξικά, Άτλαντες, Λογοτεχνία, Πεζογραφία, Ποίηση, Θέατρο, Δοκίμιο, Κριτική, Φιλοσοφία, θρησκεία, Κοινωνικές Επιστήμες, Θετικές Επιστήμες, Εφαρμοσμένες Επιστήμες, Ιατρική & Τεχνολογία, Γλώσσες, Ιστορία, Πολιτισμό, Γεωγραφία, Φυσική Ιστορία, Καλές Τέχνες, Αθλητισμό, Ψυχαγωγία

Η Βασική Συλλογή της Σχολικής Βιβλιοθήκης, εκτός από τα Βιβλία, περιέχει CDs, ταινίες, χάρτες, και άλλο εποπτικό υλικό

Με τον ποικίλο εξοπλισμό της λοιπόν σε έντυπο, οπτικοακουστικό και ηλεκτρονικό υλικό, η Σχολική Βιβλιοθήκη έχει τις προδιαγραφές για την εξοικείωση του μαθητή τόσο με το βιβλίο, όσο και με τη νέα τεχνολογία, ώστε να διεξάγεται στον χώρο της το μάθημα και η έρευνα που στοχεύουν στην κατάκτηση της γνώσης.

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

Τα βιβλία είναι ταξινομημένα σε κατηγορίες και υποκατηγορίες.  Οι μαθητές μπορούν να δανειστούν μέχρι δυο βιβλία για διάρκεια 15 ημερών.

Υπεύθυνος για την καθημερινή λειτουργία και την ταξινόμηση της βιβλιοθήκης σε συγκεκριμένο ωράριο είναι ο καθηγητής της Αγγλικής Γλώσσας κ Νικολαϊδης Σταύρος.