Στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του Σχολείου μας, πραγματοποιείται  η εφαρμοσμένη  διδασκαλία των μαθημάτων της Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας που περιλαμβάνει τις υποχρεωτικές πειραματικές ασκήσεις που προβλέπονται από το ΥΠΕΠΘ καθώς και ένα αριθμό πλέον αυτών .

Έχει συνολικό εμβαδόν 120  τ.μ. και είναι χωρισμένο σε δύο αίθουσες, η μεγαλύτερη εκ των οποίων διαθέτει 48 θέσεις εργασίας που συνοδεύονται από  αντίστοιχο αριθμό ντουλαπιών και από 6 νεροχύτες άμεσα προσβάσιμους από τους μαθητές κατά την διάρκεια των πειραματικών ασκήσεων.

Είναι πλήρως εξοπλισμένο με τα απαραίτητα όργανα, αντιδραστήρια και χάρτες για την διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών που φυλάσσονται στην μικρότερη αίθουσα η οποία λειτουργεί και ως χώρος προετοιμασίας των πειραματικών ασκήσεων από τον Διδάσκοντα Καθηγητή.

Κάθε χρόνο πραγματοποιούνται αγορές για την προμήθεια περισσότερου εξοπλισμού ή την αντικατάσταση παλαιότερου με την οικονομική στήριξη της Σχολικής Επιτροπής, όπως η αγορά 12 ηλεκτρονικών μικροσκοπίων για το μάθημα της Βιολογίας κατά το σχολικό έτος 2015-2016.

Για την εποπτική διδασκαλία  των παραπάνω μαθημάτων καθώς και της Γεωγραφίας - Γεωλογίας, το Εργαστήριο διαθέτει ηλεκτρονικό υπολογιστή  συνεχώς συνδεδεμένο στο Διαδίκτυο, έναν μόνιμο βιντεοπροβολέα και διαδραστικό πίνακα.

Οι μαθητές επιζητούν  να βρίσκονται στο Εργαστήριο, γιατί μαθαίνουν διασκεδάζοντας. Παράλληλα αναπτύσσουν την παρατηρητικότητά τους, αποκτούν πρακτικές ικανότητες όπως να κάνουν αξιόπιστες μετρήσεις και να χειρίζονται σωστά και με ασφάλεια απλά όργανα, ενώ εργαζόμενοι σε ομάδες καλλιεργούν βασικές κοινωνικές δεξιότητες   όπως της συνεργασίας και του αλληλοσεβασμού.

H επίβλεψη της απρόσκοπτης και ορθής λειτουργίας του εργαστηρίου γίνεται από την υπεύθυνο εκπαιδευτικό κ. Χρυσοβέργη.