Ο Σύλλογος Καθηγητών και οι μαθητες του 62ου Γυμνασίου της Αθήνας,

σας προσκαλούν στις εκδηλώσεις  που θα λάβουν χώρα στον χώρο του σχολείου στα πλαίσια της θεματικής εβδομάδας. Όλοι οι γονείς είναι ευπρόσδεκτοι να προσέλθουν στις εκδηλώσεις που τους αφορούν.

Η Θεματική Εβδομάδα αντλεί από τη μεθοδολογία παρεμβάσεων που έχουν χαρακτηριστικά καθολικής πρόληψης και απευθύνεται στο σύνολο της σχολικής κοινότητας (μαθητές/τριες, εκπαιδευτικοί και γονείς), με στόχο την παροχή υποστήριξης, όχι μόνο στους μαθητές/τριες του σχολείου, αλλά και στους/στις εκπαιδευτικούς και στους γονείς.

Γενικότερα, τα θέματα που διαμορφώνουν στάσεις είναι χρήσιμο να γίνονται αντικείμενα μιας όσο το δυνατόν πιο "ολιστικής" προσέγγισης και μιας βιωματικής επεξεργασίας, τουλάχιστον στα πρώτα στάδια, καθώς δεν επιδιώκεται μόνο η απόκτηση πληροφοριών ή γνώσεων αλλά και η αλλαγή αντιλήψεων και συμπεριφορών.

Οι βιωματικές προσεγγίσεις μαζί με την πληροφόρηση επιτρέπουν στη συνέχεια την αναστοχαστική διαδικασία και διευκολύνουν την ανάπτυξη κριτικής στάσης. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι τέτοιες δράσεις μπορούν να αξιοποιηθούν για τη βελτίωση των σχέσεων όλων όσοι/ες συμμετέχουν στη σχολική κοινότητα.

Το τελικό πρόγραμμα της εβδομάδας τόσο για τις πρωινές δράσεις όσο και για τις απογευματινές μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ