Το 62ο Γυμνάσιο Αθηνών ανταποκρίθηκε θετικά στην πρόσκληση της Βρετανικής Πρεσβείας στην Αθήνα, της CWGC, (της  Κοινοπολιτειακής Επιτροπής Πολεμικών Κοιμητηρίων) και του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα να συμμετάσχει στο πρόγραμμα για σχολεία «Η Θεσσαλονίκη Θυμάται», που πραγματοποιήθηκε με αφορμή την επέτειο των εκατό χρόνων από την λήξη του Πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου. Κατά την διάρκεια των μαχών έπεσαν σε όλη την Ελλάδα 18.000 στρατιώτες της Κοινοπολιτείας και 400 στρατιώτες άλλων εθνικοτήτων.

Ο διεθνής διαθεματικός διαγωνισμός Never Such Innocence στον οποίο έλαβε μέρος το σχολείο μας έδωσε την δυνατότητα σε 7.000 μαθητές από όλον τον κόσμο να λάβουν μέρος μέσω δημιουργικών τεχνών στις εκδηλώσεις για την ανάμνηση της επετείου αυτής. Το σχολείο μας έλαβε μέρος στον διαγωνισμό με ποιήματα δέκα μαθητών, γραμμένα άλλα στα ελληνικά και άλλα στα αγγλικά. Ο τίτλος του διαγωνισμού παραπέμπει στο αντιπολεμικό ποίημα του Philip Larkin, τιτλοφορείται MCMXIV, τελειώνει με τον στίχο Never Such Innocence, και το οποίο προτρέπει τον αναγνώστη να μην επιδείξουν οι επόμενες γενιές «Ποτέ Τέτοια Αθωότητα», ώστε να λάβουν μέρος σε άσκοπη αιματοχυσία και πολεμικές επιχειρήσεις όταν η λύση μπορεί να εξευρεθεί με ειρηνικά μέσα. Στο σχολείο μας απονεμήθηκε έπαινος από την οργανωτική επιτροπή για την συμμετοχή των μαθητών μας στον ποιητικό διαγωνισμό.