Επίσης, σύμφωνα με τις ίδιες οδηγίες, κρίνεται σκόπιμο μαθητές/τριες να συνδέονται πριν από την έναρξη των μαθημάτων για την υλοποίηση δοκιμών (μικρόφωνο, κάμερα, ήχος κ.λπ.), ώστε να εξασφαλίζεται κατά το δυνατόν η ομαλή υλοποίηση τους.
Επιπλέον, κατά τη διάρκεια διεξαγωγής των μαθημάτων οι μαθητές/τριες οφείλουν να ανταποκρίνονται σε καθήκοντα που ανατίθενται από τους εκπαιδευτικούς τους (π.χ. να απαντήσουν σε ερωτήσεις, να επιβεβαιώσουν την παρουσία τους, να ζητήσουν τον λόγο, να σχολιάσουν ή και να σημειώσουν στο chat), ώστε να εξασφαλίζεται κατά το δυνατόν η ενεργός συμμετοχή τους στη σύγχρονη εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση.

Τους κανόνες λειτουργίας της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης μπορείτε να τους κατεβάσετε από εδώ.

Σας ενημερώνουμε ακόμα ότι το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων ανά τμήμα βρίσκεται ανεβασμένο στην ιστοσελίδα μας εδώ.

Επίσης οι τρόποι σύνδεσης με τα δωμάτια-τάξεις των καθηγητών βρίσκεται ανεβασμένο στην ιστοσελίδα μας εδώ.

Για προβλήματα με τους κωδικούς των μαθητών έχουν ανέβει οδηγίες στην ιστοσελίδα μας εδώ.

Από την διεύθυνση του Σχολείου μας