Σχολική Μονάδα: 62ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΩΝ - 0501157
Παιδαγωγική και μαθησιακή λειτουργία
Διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση
1
Ανάπτυξη δεξιοτήτων προφορικού και γραπτού λόγου.
ΔΡΑΣΕΙΣ:
Προετοιμασία για τη συμμετοχή σε ενδοσχολικούς διαγωνισμούς και δράσεις.
Εφαρμογή πρακτικών διαφοροποιημένης μάθησης.
Ανάρτηση του υλικού στον ιστότοπο του σχολείου. Υποστήριξη της μαθησιακής Λειτουργίας.

Σχολική διαρροή - φοίτηση

Σχέσεις μεταξύ μαθητών / μαθητριών
Δεν έχει τεθεί κάποιος Στόχος

Σχέσεις μεταξύ μαθητών / μαθητριών και εκπαιδευτικών

1
Βελτίωση μαθητικών σχέσεων, επικοινωνίας, συνεργασίας, αλληλεγγύης, ώστε να διαμορφωθεί ευχάριστο περιβάλλον μάθησης.
Συνεργασίες με ειδικούς φορείς Ενημερωτικές συναντήσεις εκπαιδευτικών-μαθητών για τη βελτίωση των σχέσεων
Σχολή γονεών
Σχολικός εκφοβισμός - "Μίλα, μη φοβάσαι!"

Σχέσεις σχολείου - οικογένειας

Διοικητική λειτουργία
Ηγεσία - Οργάνωση και διοίκηση της σχολικής μονάδας

Σχολείο και κοινότητα
1
Η εξασφάλιση αποτελεσματικών δομών συντονισμού των σχολείων για την ανταλλαγή εκπαιδευτικών πρακτικών απαιτεί συνεργασία
με γειτονικά σχολεία εντός ωραρίου και με ευθύνη του ΠΕΚΕΣ και της ΔΔΕ για διάχυση καλών πρακτικών.
Διάχυση καλών πρακτικών σε σχέση με τον συντονισμό των σχολείων.

Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών
Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις
1
Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε δράσεις για την επαγγελματική
τους ανάπτυξη όπως:
Εταιροπαρατήρηση μεταξύ συναδέλφων .
Επιμορφωτικά σεμινάρια (διαφοποιημένη διδασκαλία,διαχείριση τάξης ,νεα τεχνολογία ΤΠΕ)
Επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών του σχολείου.
Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα

1
Το παρόν σχέδιο δράσης αποτελεί συνέχεια του σχεδίου της περασμένης σχολικής χρονιάς. Στοχεύει στην ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας σε θέματα που αφορούν το  περιβάλλον γενικότερα, αλλά και τον περιβάλλοντα χώρο, στον οποίο ζουν και δραστηριοποιούνται τα μέλη της (το σχολείο, την γειτονιά). Μέσα από εθνικά, ευρωπαϊκά, αλλά και ενδοσχολικά προγράμματα και δράσεις μαθητές και εκπαιδευτικοί καλούνται να αναλογιστούν,πώς η ανθρώπινη δραστηριότητα επηρεάζει σημαντικά περιβάλλον.
Επιδιωκόμενοι στόχοι ενδεικτικά:
Γνωριμία με εδώδιμα γεωργικά προϊόντα και η εξοικείωση με τους φυσικούς τρόπους παραγωγής
Σημασία της φύσης και η συμβολή της στην τέχνη και το πολιτισμό και τέλος “Ποιος, αν όχι εγώ
Γνωριμία και η ενασχόληση το πώς μπορεί η ρομποτική και τα αυτόματα συστήματα να χρησιμοποιηθούν ώστε να συνδράμουν στην προστασία του περιβάλλοντος και στην επιβράδυνση της κλιματικής αλλαγής κ.α.
Επίτευξη έμμεσων στόχων, π.χ.:
Εξάσκηση και εμβάθυνση δεξιοτήτων σε τομείς όπως είναι οι ξένες γλώσσες, η πληροφορική κ.λπ.
Βιωματική μάθηση
Αναζήτηση νέων παιδαγωγικών προσεγγίσεων, κ.ά.

Μπορελιτε να κατεβάσετε το παρόν κάνοντας κλικ εδώ.