Η χρησιμότητα του Διαδικτύου είναι αδιαμφισβήτητη για τον πολίτη της Κοινωνίας της Πληροφορίας και οι υπηρεσίες που προσφέρει το καθιστούν πολύτιμο εργαλείο της μαθησιακής διαδικασίας. Ωστόσο, η ορθή και ασφαλής αξιοποίησή του από τους μαθητές απαιτεί την ανάπτυξη συγκεκριμένων δεξιοτήτων. Η φύση του Διαδικτύου δεν εγγυάται ασφάλεια για τον ανήλικο χρήστη, καθώς οι δημοσιευμένες πληροφορίες δεν χαρακτηρίζονται πάντα από καταλληλότητα και εγκυρότητα, ενώ οι ταυτότητες και οι σκοποί των συντακτών δεν είναι πάντα εμφανείς.

Μπορείτε να κατεβάσετε το παρόν κάνοντας κλικ εδώ.

ΔΥΝΗΤΙΚΟΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΠΟΥ ΕΝΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

􀀝 Προπαγάνδα επικίνδυνων ιδεών (ρατσισμού, φανατισμού και βίας)
􀀝 Προώθηση χρήσης ναρκωτικών ουσιών
􀀝 Προβολή και παρακίνηση συμμετοχής σε τυχερά παιχνίδια
􀀝 Έκθεση σε πορνογραφικό περιεχόμενο
􀀝 Κυκλώματα παιδεραστίας
􀀝 Οικονομική εκμετάλλευση από αποκάλυψη προσωπικών στοιχείων (αριθμών καρτών κλπ.)
Για την προστασία από τους κινδύνους του Διαδικτύου είναι απαραίτητη η ενεργητική και κριτική στάση μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων.
Για την ασφάλεια των μαθητών μέσα από το σχολικό εργαστήριο, το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ – www.sch.gr), παρέχει ελεγχόμενη πρόσβαση στον παγκόσμιο ιστό. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί σε περίπτωση που συναντήσουν κάποια σελίδα με ακατάλληλο περιεχόμενο μπορούν να επικοινωνήσουν με το διαχειριστή (Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) και να ζητήσουν την απαγόρευσή της.
Αν εντοπίσουν σελίδα που ανήκει στην κατηγορία του παράνομου περιεχομένου, μπορούν να επικοινωνήσουν με την Ελληνική Γραμμή Αναφοράς Παράνομου Περιεχομένου στο Internet (www.safeline.gr)

Μάθετε περισσότερα:
1) Για το σχολικό δίκτυο: http://www.sch.gr
2) Για την ασφάλεια στο διαδίκτυο: http:// internet-safety.sch.gr

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,
Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (www.sch.gr) κατέγραψε μια σειρά από συμβουλές, θέλοντας να εξασφαλίσει την ασφαλή παρουσία των παιδιών σας στο Διαδίκτυο και την αποτροπή ανεπίτρεπτων συμπεριφορών. Θεωρούμε χρήσιμο να τις διαβάσετε:
• Φροντίστε να ενημερωθείτε για το Διαδίκτυο.
• Αντιμετωπίστε το Διαδίκτυο ως ένα σύγχρονο αγαθό με πολλές θετικές πτυχές και σαφώς λιγότερες αρνητικές.
• Δείξτε στα παιδιά σας πως να χρησιμοποιούν το Διαδίκτυο με ασφάλεια. Συζητήστε μαζί τους για τους πιθανούς κινδύνους που υπάρχουν.
• Μάθετε στα παιδιά σας να μην δίνουν ποτέ προσωπικά τους στοιχεία και πληροφορίες σε αγνώστους στο Διαδίκτυο.
• Μάθετε στα παιδιά σας να μην απαντούν ποτέ σε ανήθικα ή δελεαστικά μηνύματα. Εξηγήστε τους πως αν λάβουν τέτοια μηνύματα ή μηνύματα που δεν κατανοούν, δεν φταίνε αυτά και ότι θα πρέπει να σας ενημερώσουν.
• Αναφέρετε άμεσα τέτοια κρούσματα στον πάροχο υπηρεσιών Διαδικτύου (ISP) που χρησιμοποιείτε.
• Προσπαθήστε να δημιουργήσετε ένα οικογενειακό «συμβόλαιο» για τη χρήση του Διαδικτύου στο σπίτι.
• Τοποθετήστε τον υπολογιστή σε χώρο του σπιτιού με άμεση πρόσβαση από όλα τα μέλη της οικογένειας.
• Δημιουργήστε μία λίστα με προτεινόμενους δικτυακούς τόπους και ιστοσελίδες ανάλογες της ηλικίας τους.
• Να επιβλέπετε τα παιδιά, ιδιαίτερα τα μικρότερα, κατά τη σύνδεσή τους με το Διαδίκτυο και ειδικά κατά τις πρώτες προσπάθειές τους.
• Ελέγχετε τακτικά τις ιστοσελίδες που επισκέπτονται τα παιδιά μέσω των «Αγαπημένων» και του «Ιστορικού» του προγράμματος πλοήγησης στο Διαδίκτυο (browser) που χρησιμοποιείτε.
• Εγκαταστήστε στον υπολογιστή του σπιτιού σας κάποιο ειδικό φίλτρο για τον έλεγχο του περιεχομένου του Διαδικτύου. Δείτε εδώ http://internet-filter-review.toptenreviews.com έναν ενδεικτικό κατάλογο.
• Ενημερωθείτε από τον πάροχο Διαδικτύου (ISP) που χρησιμοποιείτε για τις λύσεις γονικού ελέγχου (parental control) που προσφέρει.
• Συστρατευτείτε στην καταπολέμηση του παράνομου περιεχομένου στο Διαδίκτυο καταγγέλλοντας οποιαδήποτε ιστοσελίδα με παράνομο περιεχόμενο στην Ελληνική Γραμμή Αναφοράς Παράνομου Περιεχομένου στο Διαδίκτυο (www.safeline.gr).