Αξιότιμοι γονείς, χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Ενόψει της επιστροφής μας στα σχολεία και σύμφωνα με την ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας, σας ενημερώνουμε για τα εξής:

Θα πρέπει να προμηθευτείτε ΟΛΟΙ δωρεάν self test από τα φαρμακεία (έως και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου) για τα παιδιά σας, είτε είναι ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΑ ή έχουν ΝΟΣΗΣΕΙ είτε είναι ΑΝΕΜΒΟΛΙΑΣΤΑ.

ΟΛΟΙ οι μαθητές θα πρέπει να προσέλθουν τη Δευτέρα 10.01.2022 (εφ όσον ανοίξουν τα σχολεία) έχοντας κάνει self test μέχρι και 24 ώρες πριν.

Την ΠΡΩΤΗ εβδομάδα 10-15/1/22 θα πρέπει να κάνουν ΟΛΟΙ οι μαθητές 3 (ΤΡΙΑ) self test συνολικά για να προσέλθουν στο σχολείο. Το 1ο για να έρθουν τη Δευτέρα, το 2ο για να έρθουν την Τρίτη και το 3ο για να έρθουν την Παρασκευή.

Τη ΔΕΥΤΕΡΗ εβδομάδα (17-21/1/22) θα επανέλθουμε στα ΔΥΟ self test την εβδομάδα (επίδειξη κάθε Τρίτη και Παρασκευή, όπως κάναμε και πριν τα Χριστούγεννα), όμως και τη δεύτερη εβδομάδα τα self test ισχύουν για ΟΛΟΥΣ τους μαθητές (εμβολιασμένους, νοσήσαντες και ανεμβολίαστους).

Θα πρέπει οπωσδήποτε να ανεβάζετε τα αποτελέσματα των self test στην πλατφόρμα EDUPASS κανονικά, όπως κάνατε μέχρι τώρα και να φέρνει ο μαθητής το ΧΑΡΤΙ ότι έχει κάνει το self test με τον κωδικό που δίνει η πλατφόρμα, εκτυπωμένο ή γραμμένο με το χέρι, για να το δείξει στον καθηγητή της πρώτης ώρας.

Θα πρέπει όλοι να φοράμε μάσκες, να απολυμαίνουμε συχνά τα χέρια και να τηρούμε αποστάσεις, σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους.

Παρακαλούμε πολύ να φροντίζετε οι μαθητές να έχουν καθημερινά εφεδρικές μάσκες μαζί τους.

Μπορείτε να κατεβάσετε το παρόν κάνοντας κλικ εδώ.

Από το Σχολείο