Αξιότιμοι γονείς, αγαπητοί μαθητές ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων εξήγγειλε το άνοιγμα των Γυμνασίων, για τους μαθητές, εκπαιδευτικούς κ.λπ. με μάσκα και 2 self tests για COVID 19 την εβδομάδα, κάθε Κυριακή και Τετάρτη βράδυ, ή νωρίς την επομένη το πρωί, πριν το σχολείο.

Με το ΑΜΚΑ σας θα μπορείτε να προμηθευτείτε δωρεάν self test, από τα φαρμακεία την Τετάρτη 05/05/2021. Οι αλλοδαποί μαθητές που δεν έχουν ΑΜΚΑ θα μπουν να ενημερωθούν στην πλατφόρμα https://self-testing.gov.gr/eody-stathera-simeia.pdf

Αφού πραγματοποιήσετε στο παιδί σας το self test, θα πρέπει να το δηλώσετε στη πλατφόρμα self-testing.gov.gr , όπου θα εισέλθετε με τους κωδικούς του taxisnet σας.

Αν το self test είναι αρνητικό, εκτυπώνετε ή γράφετε στο χέρι σε ένα χαρτί και υπογράφετε, την σχολική κάρτα Covid-την βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος δηλαδή, που θα πρέπει να την φέρνουν κάθε μέρα μαζί τους οι μαθητές, για να την δείχνουν στον καθηγητή της 1ης ώρας.

Την δήλωση self test ( σχολική κάρτα COVID-19) πρέπει να έχουν μαζί τους οι μαθητές συμπληρωμένη όταν έρθουν την Δευτέρα 10 Μαΐου. Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα εκτύπωσης, μπορούν να αντιγραφούν  τα πεδία σε ένα φύλλο χαρτί, να συμπληρωθούν και να υπογράψει ο κηδεμόνας.

Κάθε Δευτέρα και Πέμπτη πριν μπούνε για μάθημα την 1η ώρα στο προαύλιο, θα δείχνουν την νέα σχολική κάρτα Covid-βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος στον καθηγητή της 1ης ώρας και θα μπαίνουν από τη συγκεκριμένη είσοδο για το τμήμα τους στο σχολείο.

Αν το self test είναι θετικό, θα εκδίδετε δήλωση (βεβαίωση) θετικού αποτελέσματος, μέσω της ίδιας πλατφόρμας self-testing.gov.gr για την διενέργεια μέσα σε 24 ώρες δωρεάν επαναληπτικού rapid test σε δημόσια δομή. Μέχρι να μεταβεί στη δημόσια δομή ο μαθητής, μπαίνει σε καραντίνα, ειδοποιεί αμέσως το σχολείο   και ακολουθεί  τις σχετικές οδηγίες του ΕΟΔΥ. Η λίστα με τις δημόσιες δομές περιλαμβάνονται στην ίδια πλατφόρμα.

Αν το επαναληπτικό rapid test είναι θετικό, ακολουθείται το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ.

Αν το επαναληπτικό rapid test είναι αρνητικό, τότε ο μαθητής παίρνει την σχετική αρνητική βεβαίωση του rapid test από την δομή, όπου έκανε την εξέταση και επιστρέφει αμέσως στο σχολείο.

Τις οδηγίες(ΦΕΚ) μπορείτε να τις κατεβάσετε κάνοντας κλικ εδώ.

Από το Σχολείο