Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες!

Ελπίζω εσείς και οι οικογένειές να είστε καλά και εύχομαι οι δύσκολες αυτές μέρες που περνάμε να τελειώσουν  σύντομα!

Όπως πιθανόν έχετε πληροφορηθεί ήδη, τα σχολεία θα προσφέρουν τη δυνατότητα της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης των μαθητών σε ηλεκτρονική πλατφόρμα. Η συμμετοχή είναι προαιρετική και εντάσσεται στην προσπάθεια του σχολείου να διατηρήσουν οι  μαθητές την επαφή με την εκπαιδευτική διαδικασία. Η επιλογή της πλατφόρμας θα γίνεται από τον εκάστοτε εκπαιδευτικό και θα είναι η ψηφιακή πλατφόρμα e-me ή η ψηφιακή πλατφόρμα e-class.

Σχετικά με την πλατφόρμα που θα χρησιμοποιεί ο κάθε εκπαιδευτικός για το μάθημά του, καθώς και για το σύνδεσμο του κάθε ψηφιακού τμήματος, θα ενημερωθούν οι γονείς και οι μαθητές με email, μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία. (Για το επόμενο χρονικό διάστημα και μέχρι να δρομολογηθεί η διαδικασία παρακαλείσθε να ελέγχετε καθημερινά και το δικό σας e-mail και το e-mail του μαθητή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο).

Προκειμένου να καταστεί δυνατή η εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και να μπορεί το παιδί σας να συνδεθεί στην εκάστοτε πλατφόρμα είναι απαραίτητο να είναι εγγεγραμμένο στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. ΠΡΟΣΟΧΗ! Παρακαλούμε πολύ μην δημιουργείτε νέους λογαριασμούς των παιδιών σας στο ΠΣΔ. Το σχολείο μας έχει δημιουργήσει ήδη  λογαριασμούς των μαθητών μας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο ήδη από την αρχή του σχολικού έτους και σας έχει παραδώσει το όνομα χρήστη (username) και τον κωδικό πρόσβασης. Παρακαλούμε να βρείτε το σχετικό έγγραφο με τα παραπάνω προκειμένου να μπορέσει να ξεκινήσει η διαδικασία άμεσα.

Σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο πρόβλημα μπορείτε να καλέσετε στο σχολείο για να σας υπενθυμίσουμε το ήδη υπάρχον όνομα χρήστη  (username) του μαθητή και να προβείτε σε ανάκτηση κωδικών στο ακόλουθο link:

Στη συνέχεια οι εκπαιδευτικοί θα προσκαλέσουν στην ηλεκτρονική τάξη τους/τις μαθητές/τριες με βάση τα ονόματα χρήστη (usernames). Οι μαθητές αποδέχονται τις προσκλήσεις και αυτομάτως εντάσσονται στο αντίστοιχο ψηφιακό τμήμα του/των εκπαιδευτικών.

Επίσης σας παρακαλούμε να ενημερωθείτε σχετικά με την  εφαρμογή του  Νέου  Ευρωπαϊκού  Κανονισμού  Προστασίας  Προσωπικών Δεδομένων     2016/679  και του νόμου 4624/2019.  https://register.sch.gr/students/admins/studentsNew.php

Η ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση θα πραγματοποιείται κατά τις εργάσιμες ημέρες της εβδομάδας  από 08:00 έως και 14:00. Αναλυτικότερες πληροφορίες σχετικά με την όλη διαδικασία (εργασίες, ασκήσεις κοκ) θα αναρτούν οι εκπαιδευτικοί σε κάθε ψηφιακό τμήμα, προκειμένου να είναι ενήμεροι/ες οι μαθητές και οι μαθήτριες.

Σε κάθε περίπτωση τόσο οι εκπαιδευτικοί όσο και οι μαθητές, εφόσον επιθυμούν, έχουν τη δυνατότητα να επισκέπτονται και να αξιοποιούν την πλατφόρμα καθόλη την διάρκεια της ημέρας, και πέραν των προτεινόμενων ωρών αλληλεπίδρασης.

Οι εκπαιδευτικοί σε καθημερινή βάση αναρτούν στα ψηφιακά τμήματα το εκπαιδευτικό υλικό και  το υλικό του μαθήματος, τις εργασίες και τις ασκήσεις εμπέδωσης και εμβάθυνσης προς τους μαθητές.

Η σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση όπου εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/μαθήτριες παραμένουν συνδεδεμένοι στην πλατφόρμα (online) θα πραγματοποιείτε σε συγκεκριμένες ώρες για τις οποίες θα υπάρχει ενημέρωση στο κάθε ψηφιακό τμήμα.

Ενδεικτικά κατά τη διάρκεια της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης θα πραγματοποιούνται:

1. Δραστηριότητες εμπέδωσης της διδαγμένης ύλης.
  2. Δραστηριότητες φιλαναγνωσίας
  3. Δημιουργικές δραστηριότητες-εργασίες
  4. Αξιοποίηση των τεχνών στις παραπάνω δραστηριότητες

Για την συνεχή ενημέρωσή σας μπορείτε να επισκέπτεστε την ιστοσελίδα του σχολείου μας http://62gym-athin.att.sch.gr/