Αγαπητοί γονείς!

Ο Διευθυντής και οι Εκπαιδευτικοί του 62ου Γυμνασίου Αθηνών, προκειμένου να συμβάλουν στην καλύτερη συνεργασία Σχολείου – Οικογένειας, σας ενημερώνουν με το παρόν, για τις συνθήκες φοίτησης των μαθητών/τριών, τις απουσίες, τον χαρακτηρισμό της επίδοσής τους και τις υποχρεώσεις σας ως Γονείς και Κηδεμόνες.

Α.ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ – ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ

Η φοίτηση ενός μαθητή/τριας χαρακτηρίζεται ως ΕΠΑΡΚΗΣ, ή ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ με βάση το γενικό σύνολο των απουσιών που σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους.

ΕΠΑΡΚΗΣ χαρακτηρίζεται η φοίτηση των μαθητών/τριών εφόσον το σύνολο των απουσιών τους δεν υπερβαίνει τις εκατόν δεκατέσσερις (114).

ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ χαρακτηρίζεται η φοίτηση των μαθητών/τριών που το σύνολο των απουσιών τους υπερβαίνει τις εκατόν δεκατέσσερις (114). Σε αυτή την περίπτωση οι μαθητές/τριες είναι υποχρεωμένοι να επαναλάβουν την φοίτησή τους στην ίδια τάξη.

Οι απουσίες των μαθητών/τριών αριθμούνται ανά μία για κάθε διδακτική ώρα. Η απουσία μαθητή/τριας από εορταστικές πολιτιστικές ή αθλητικές εκδηλώσεις θεωρείται απουσία από όσες διδακτικές ώρες προβλέπει το ωρολόγιο πρόγραμμα για την ημέρα πραγματοποίησής τους.

Απουσίες που υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις δεν λαμβάνονται υπόψη για το χαρακτηρισμό της φοίτησης των μαθητών/τριών είναι οι απουσίες που οφείλονται σε σοβαρά ή επείγοντα περιστατικά, νοσηλεία σε νοσοκομείο, σοβαρές ασθένειες, σε εμβολιασμό για τον Covid 19 και άλλες ειδικές περιπτώσεις όπως για παράδειγμα συμμετοχή τους σε αθλητικούς αγώνες ή εγκεκριμένους μαθητικούς διαγωνισμούς κ.ά. Επίσης δεν προσμετρούνται οι απουσίες σε περίπτωση μετάβασης των μαθητών στο εξωτερικό στο πλαίσιο ευρωπαϊκών προγραμμάτων του σχολείου. Σε αυτές τις περιπτώσεις και μόνο οι γονείς-κηδεμόνες θα πρέπει να ενημερώνουν τη Διεύθυνση του σχολείου και να προσκομίζουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Για τις απουσίες λόγω covid 19 ισχύουν όσα ορίζουν τα πρωτόκολλα του ΕΟΔΔΥ.

Ενημέρωση των γονέων σχετικά με την τετραμηνιαία επίδοση.

Στο τέλος των Α΄ και Β΄ τετραμήνων και μετά την καταχώριση των βαθμών των μαθητών/τριών, καλούνται οι κηδεμόνες των μαθητών, προκειμένου να ενημερωθούν σχετικά με τη συνολική πορεία των μαθητών/τριών στο σχολείο και να τους δοθεί ενημερωμένος ο σχετικός ατομικός έλεγχος προόδου. Το Α΄ τετράμηνο διαρκεί από τις 11 Σεπτεμβρίου έως τις 20 Ιανουαρίου και το Β΄ τετράμηνο  διαρκεί από τις 21 Ιανουαρίου έως τις 31 Μαΐου.

Τρόπος υπολογισμού βαθμού ετήσιας προόδου

Στα μαθήματα της Α΄ Ομάδας (Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα, Αρχαία Ελληνική Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Βιολογία, Ιστορία, Αγγλικά) ο βαθμός ετήσιας επίδοσης των μαθητών/τριών είναι το 1/3 του αθροίσματος των βαθμών του Α΄ τετραμήνου, Β΄ τετραμήνου και της γραπτής ανακεφαλαιωτικής εξέτασης του Ιουνίου.  Στα υπόλοιπα μαθήματα ο βαθμός ετήσιας επίδοσης των μαθητών/τριών είναι το 1/2 του αθροίσματος των βαθμών του Α΄ και του Β΄ τετραμήνου.

Ο μαθητής κρίνεται άξιος προαγωγής ή απόλυσης 1) όταν έχει σε κάθε μάθημα βαθμό ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δέκα (10) ή 2) όταν έχει γενικό μέσο όρο βαθμών ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δεκατρία (13). Για τους μαθητές που παραπέμπονται διεξάγονται επαναληπτικές εξετάσεις το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου.

Οι γονείς και οι κηδεμόνες μπορούν να προσέρχονται στο σχολείο και να ενημερώνονται για την επίδοση και τη συμπεριφορά των μαθητών κάθε Τετάρτη. Οι ώρες υποδοχής των εκάστοτε εκπαιδευτικών θα ανακοινωθούν μετά την ολοκλήρωση του ωρολογίου προγράμματος. Επίσης, οι γονείς θα ενημερώνονται με e-mail ή με sms ή με επιστολή για τις απουσίες που σημειώνουν οι μαθητές. Η ενημέρωση θα γίνεται τηλεφωνικά στις περιπτώσεις που επιβάλλεται ποινή για πειθαρχικά παραπτώματα, όπως προβλέπεται από το Σχολικό  Κανονισμό του σχολείου.

Δ. ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ

1. Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα εντός του σχολικού χώρου.
  2. Τα ατομικά δελτία υγείας συμπληρώνονται εγκαίρως και προσκομίζονται στο σχολείο. Εάν δεν προσκομιστούν, οι μαθητές δεν μπορούν να συμμετάσχουν στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής και θεωρούνται απόντες.
  3. Οι μαθητές πρέπει να προσέρχονται εγκαίρως στο σχολείο, ειδάλλως πρέπει να υπάρχει σχετική ενημέρωση του σχολείου από τον γονέα. Επίσης, μετά την έναρξη και πριν τη λήξη του ημερήσιου ωρολογίου προγράμματος δεν επιτρέπεται οι μαθητές να εισέρχονται ή να αποχωρούν χωρίς τη συνοδεία ή την άδεια των γονέων τους, οι οποίοι θα πρέπει να ενημερώνουν το σχολείο.
  4. Κάθε ιδέα, πρόταση, πρωτοβουλία που αποσκοπεί στη βελτίωση των συνθηκών λειτουργίας του σχολείου και την καλύτερη συνεργασία γονέων, μαθητών  και εκπαιδευτικών είναι ευπρόσδεκτη. Παρακαλούμε να στηρίξετε και να αναβαθμίσετε τον θεσμό του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Αγαπητοί γονείς, το σχολείο σας χρειάζεται κοντά του διότι μόνο έτσι πιστεύουμε ότι μπορείτε να βοηθήσετε το έργο του και την πρόοδο των παιδιών σας.

Μπορείτε να κατεβάσετε το παρόν κάνοντας κλικ εδώ

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΠΡΟΟΔΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ!