Αγαπητοί γονείς,

όπως γνωρίζετε ήδη, μέσα από το πρόγραμμα Erasmus+, αλλά και γενικά με πολλές δραστηριότητες που οργανώνει το σχολείο μας, στοχεύουμε στο να περιορίσουμε την υπερκατανάλωση και το οικολογικό μας αποτύπωμα. Ταυτόχρονα, μέσα από αυτές τις δράσεις δημιουργούμε ευκαιρίες συνεργασίας για όλα τα παιδιά και τους δίνουμε την ευκαιρία να εξερευνήσουν τις δυνατότητες που δίνει η σύγχρονη τεχνολογία προς αυτές τις κατευθύνσεις. Έχουμε, λοιπόν, τη χαρά να σας ανακοινώσουμε ότι το Δίκτυο Upcycling και Ανταλλαγών του σχολείου μας είναι γεγονός! Έχει αρχίσει η προσφορά, αλλά και η ζήτηση μικροαντικειμένων, βιβλίων, σχολικών και άλλων ειδών.

Ζούμε σε μια εποχή που επιβάλλει να επανεξετάσουμε τις καταναλωτικές μας συνήθειες. Ειδικά τώρα, κατά την περίοδο των γιορτών, με τις κοινωνικές υποχρεώσεις και τις ανάγκες για δώρα, σας καλούμε να πάρετε μέρος σ' αυτή τη δράση, να ωφεληθείτε και να ωφελήσετε και -πάνω απ' όλα- να στηρίξετε την προσπάθεια των παιδιών για την Προστασία του Περιβάλλοντος και την ανάπτυξη των συνεργατικών και κοινωνικών τους δεξιοτήτων. Μπορείτε να προσφέρετε μικροαντικείμενα μικροσυσκευές, βιβλία και γενικά ό,τι έχετε διαθέσιμο σε καλή κατάσταση αλλά δεν το χρησιμοποιείτε πλέον.

Στείλτε φωτογραφία των αντικειμένων στο mail Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. , με το όνομά (το τμήμα του παιδιού) και το τηλέφωνο σας. Η προσφορά σας θα ανέβει στο padlet (https://padlet.com/upcycling62gymnasio/izoyfz1ycs5jztu6 ) του Δικτύου ανώνυμα.

Με τον ίδιο τρόπο δηλαδή με μήνυμα στο mail Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. , με το όνομά κ.λπ. μπορείτε να ζητήσετε αντικείμενα που σας ενδιαφέρουν από το δίκτυο.

Ελάτε να ανταλλάξουμε δώρα και να περιορίσουμε τις αγορές μας προστατεύοντας το περιβάλλον!
Μην ξεχνάτε να παρακολουθείτε τους λογαριασμούς μας στα social. Η τακτική σας ενημέρωση συνεχίζεται πάντα και μέσα από το e-class (στο "Μάθημα": Erasmus+).

Καλές γιορτές, με τις καλύτερες ευχές μας για ένα δημιουργικό, φιλικό στο περιβάλλον, 2023!

Mπορείτε να κεταβάσετε το παρόν κάνοντας κλικ εδώ

Η παιδ. ομάδα του Erasmus+