Μετά την απόφαση του Υπουργείου Παιδείας και στα πλαίσια υλοποίησης της Πράξης «Πιλοτικές παρεμβάσεις υποστήριξης πιστοποίησης μαθητών Γ’ τάξης Γυμνασίου για την απόκτηση Κρατικού Πιστοποιητικού Πληροφορικής (ΚΠπ), σχ. έτος 2018-2019» στους Άξονες Προτεραιότητας 6, 8, 9 του Ε.Π. «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση»,

ΕΣΠΑ 2014-2020, το ΥΠΠΕΘ δίνει τη δυνατότητα στους/στις μαθητές/τριες που φοιτούν στη Γ ́ Γυμνασίου το σχολικό έτος 2018-2019 να παρακολουθήσουν πρόγραμμα προετοιμασίας για την πιστοποίηση της επάρκειας χρήσης των ΤΠΕ (Κρατικό Πιστοποιητικό Πληροφορικής).
Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται μετά το πέρας του ημερήσιου ωρολογίου προγράμματος μετά την 6η ώρα, επί 2 διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως στο εργαστήριο του σχολείου μας από εκπαιδευτικό που έχει έρθει για αυτόν τον λόγο αποκλειστικά. Στο σχολείο μας έχει ήδη δημιουργηθεί ένα τμήμα, όπου μπορούν να ενταχθούν οι μαθητές/τριές μας.

Στο τέλος του σχολικού έτους οι μαθητές/τριες που θα παρακολουθήσουν τα μαθήματα αυτά θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν δωρεάν στη διαδικασία πιστοποίησης της επάρκειας χρήσης των ΤΠΕ (Κρατικό Πιστοποιητικό Πληροφορικής), για την οποία επίκειται η κατάθεση νομοθετικής ρύθμισης στη Βουλή.

Για τον σκοπό αυτό  καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που φοιτούν στη Γ ́ Γυμνασίου και επιθυμούν τη συμμετοχή των παιδιών τους στο πρόγραμμα να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους, συμπληρώνοντας τη δήλωση που μπορούν να κατεβάσουν κάνοντας κλικ εδώ.