Λειτουργία Τμήματος Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας

στο 62ο Γυμνάσιο

Αγαπητοί γονείς!

Σας ενημερώνουμε ότι στο σχολείο μας λειτουργεί και φέτος (Σχολ. Έτος 2018-2019)  τμήμα προετοιμασίας για τις εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας για το επίπεδο Α1-Α2 στα ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ. Το τμήμα λειτουργεί σε εθελοντική βάση και απευθύνεται στους μαθητές της Γ΄ τάξης. Το τμήμα προετοιμασίας είναι κάθε Τρίτη από τις 13:20 έως τις 14:15 στην αίθουσα των Γερμανικών του σχολείου. Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν τον ερχόμενο Μάιο ή Ιούνιο. Για τη έγκαιρη εγγραφή των μαθητών στις εξετάσεις θα ενημερωθείτε μόλις ξεκινήσει η διαδικασία από το Υπουργείο Παιδείας (το Φεβρουάριο).

Η συμμετοχή των μαθητών στις εξετάσεις του ΚΠγ και η κατάκτηση της πιστοποίησης του επιπέδου Α2 είναι μια ευκαιρία για τους μαθητές μας αφενός να επισφραγίσουν την ολοκλήρωση ενός μαθησιακού κύκλου και αφετέρου να αποκτήσουν ένα επιπλέον προσόν.

Μαριάννα Στούπα

(ΠΕ 07 Γερμανικής Γλώσσας)