Τηρουμένων των σχεδίων υπηρεσίας, ο Διευθυντής του σχολείου έχει τη γενική ευθύνη για την ομαλή και αποτελεσματική λειτουργία του σχολείου που διευθύνει. Έχει ευθύνη τόσο για τα επίπεδα επίδοσης των μαθητών και για τη συμπεριφορά τους γενικά μέσα στο σχολείο (εκπαιδευτικό επίπεδο), όσο και για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου και την αξιοποίηση του προσωπικού του σχολείου (σε διοικητικό επίπεδο).

Όταν απουσιάζει αντικαθίσταται κατά προτεραιότητα από την Υποδιευθύντρια και αν απουσιάζει και αυτή από τον αρχαιότερο στην υπηρεσία Καθηγητή. Ο Διευθυντής του σχολείου είναι ο άμεσα προϊστάμενος των εκπαιδευτικών λειτουργών που υπηρετούν στο σχολείο του. Συνεργάζεται καθημερινά μαζί τους και μέσα σε πνεύμα αλληλεγγύης και συνεργασίας είναι σε θέση να διαπιστώσει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο τη συνεισφορά τους στην επίτευξη των παιδαγωγικών στόχων και των διοικητικών καθηκόντων του σχολείου.