62o Γυμνάσιο Αθήνας

Χάρτης

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ

62ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Το 62ο Γυ?νάσιο Αθηνών ξεκίνησε τη δραστηριότητά του το 1978 ως «Μεικτό Γυμνάσιο Κάτω Πετραλώνων» στην οδό Κυκλώπων στα Άνω Πετράλωνα. Στη συνέχεια μετονομάστηκε σε «Γυμνάσιο Κάτω Πετραλώνων» και ένα χρόνο αργότερα, το 1983, πήρε την ονομασία που φέρει μέχρι και σήμερα.

Το 1994 το 62ο Γυμνάσιο Αθηνών μεταφέρθηκε στο τότε νεόδμητο ση?ερινό κτίριο στην οδό Πανδώρου. Πρόκειται για ένα ευρύχωρο, ευάερο και ευήλιο κτίριο ?ε ?εγάλο προαύλιο. Το διώροφο κτίριό μας διαθέτει 14 αίθουσες διδασκαλίας, 1 εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, 1 εργαστήριο Τεχνολογίας, 1 εργαστήριο Πληροφορικής, 1 εργαστήριο Εικαστικών, 1 αίθουσα εκδηλώσεων, 1 σχολική βιβλιοθήκη και τα απαραίτητα γραφεία.

Το σχολείο ?ας λειτουργεί από το 1996 ?ε τον πρωτοποριακό τρόπο για το Ελληνικό Εκπαιδευτικό Σύστη?α, σύ?φωνα ?ε το καινοτό?ο πρόγρα??α «Αναδιάταξη Σχολικού Χώρου» του έργου ΣΕΠΠΕ του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Αυτό σημαίνει ότι οι αίθουσες τ?η?άτων έχουν αντικατασταθεί από Αίθουσες Μαθη?άτων στις οποίες προσέρχονται οι ?αθητές ?ας οι οποίοι έχουν το προσωπικό τους ερμάριο για τις τσάντες και τα βιβλία τους. Για την αναβάθμιση της παρεχόμενης γνώσης γίνονται προσπάθειες για τον όσο το δυνατό αρτιότερο εξοπλισμό του σχολείου μας. Στο πλαίσιο αυτών των προσπαθειών ανακαινίσαμε φέτος πλήρως το εργαστήριο Πληροφορικής εφοδιάζοντάς το με μηχανήματα τελευταίας τεχνολογίας. Ταυτόχρονα έχουμε ξεκινήσει από πέρυσι με τον σταδιακό εξοπλισμό των αιθουσών με διαδραστικούς πίνακες. Η αίθουσα εκδηλώσεων και αρκετές αίθουσες διδασκαλίας, όπως για παράδειγμα αυτές των ξένων γλωσσών, είναι εξοπλισμένες με εποπτικά μέσα. Τα εργαστήρια των Φυσικών Επιστημών και της Τεχνολογίας είναι άρτια οργανωμένα ώστε η καθη?ερινή εκπαιδευτική διαδικασία να γίνεται ευχάριστη και δημιουργική.

Εκτός από τα εργαστήρια και τις αίθουσες ?αθη?άτων η σχολική ?ας ?ονάδα έχει την δική της Σχολική Βιβλιοθήκη, απαραίτητο συ?πλήρω?α της ?αθητοκεντρικής διδακτικής ?εθόδου που έχει σαν στόχο την ανάπτυξη κριτικής σκέψης, τη χρήση ποικίλων ειδών εκπαιδευτικού υλικού, την ανάπτυξη δεξιοτήτων αναζήτησης και την προετοι?ασία για τη «δια βίου εκπαίδευση». Στον χώρο της προσέρχονται οι ?αθητές ?ας για να ?ελετήσουν, να ερευνήσουν, να επικοινωνήσουν, να παρακολουθήσουν βίντεο-?αθή?ατα και το κυριότερο, να εργαστούν ο?αδικά.

Οι ?αθητές ?ας έχουν κάθε χρόνο την ευκαιρία παράλληλα ?ε τις εγκύκλιες γνώσεις να συμμετέχουν σε πολιτιστικά και περιβαλλοντικά σχολικά προγράμματα, να συμμετάσχουν σε ευρωπαϊκά προγράμματα Comenius και eTwinning, να παρακολουθήσουν αξιόλογα θεατρικά έργα, εκπαιδευτικά προγρά??ατα , να συ??ετάσχουν σε προγράμματα πληροφορικής και ρομποτικής, να παρακολουθήσουν τμήματα προετοιμασίας για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας για το επίπεδο Α1-Α2 στα Γερμανικά και τα Γαλλικά.

Σκοπός ?ας είναι οι ?αθητές ?ας να καλλιεργηθούν πολύπλευρα και να οικοδο?ήσουν ?ια σωστή προσωπικότητα ?ε άριστο ήθος και αξιοπρέπεια που χαρακτηρίζουν κάθε πολιτισ?ένο άτο?ο. Στόχος ?ας είναι το σχολείο ?ας να είναι ανοιχτό στην ζωή και την κοινωνία, σχολείο του ενεργού πολίτη, και οι ?αθητές ?ας παιδιά ?ε όρα?α, κριτική σκέψη, αυτογνωσία και αυτοεκτί?ηση. Μέσα από όλα αυτά θα βρουν το δρό?ο της ζωής, που θα τους κάνει χαρού?ενους και ευτυχισ?ένους εφόσον θα έχουν γνωρίσει τον εαυτό τους και θα στέκονται απέναντι στη ζωή αισιόδοξα, υπεύθυνα, ?ε ανοικτό ?υαλό και ανοικτούς ορίζοντες. Ε?είς πιστοί στο ιερό καθήκον, στο δύσκολο λειτούργη?α της εκπαιδευτικής διαδικασίας δίνου?ε τον καλύτερο εαυτό ?ας για να διδάξου?ε τους ?αθητές ?ας πέρα από τις βασικές εγκύκλιες γνώσεις, τις διαχρονικές άξιες και αρχές, γινό?αστε οι ε?ψυχωτές τους και τους κατευθύνου?ε στο δρό?ο της αισθητικής, ψυχικής και πνευ?ατικής καλλιέργειας Προσπαθού?ε «?ε λογισ?ό και ?' όνειρο» να σταθού?ε δίπλα στους ?αθητές ?ας, να επιτελέσου?ε στο ακέραιο το χρέος ?ας για το καλό και την προκοπή των παιδιών ?ας, που αποτελούν την ελπίδα και το ?έλλον όλων ?ας

Στατιστικά Ιστοσελίδας

Σήμερα 53
Χθες37